Jaký vybrat pilník na nehty

Pilník na nehty je nástroj, který slouží především k jemnému broušení a tvarování přírodních či umělých nehtů. Přichází na řadu poté, co je nehet zkrácen do požadovaného tvaru nůžkami či jiným nástrojem, který se při manikúře či pedikúře používá. Nehtové pilníky jsou vyrobeny z mnoha materiálů, nejčastěji se však můžeme setkat s pilníky skleněnými, dřevěnými, kovovými, smirkovými, keramickými a safírovými.
pilnik-na-nehty-zatisi
Ačkoli se současný vzhled pilníků začal objevovat až ke konci devatenáctého století, první zmínky o pilníku, jako nástroje na nehty, sahají do dávné minulosti. Již Marie Antionetta byla známa svou posedlostí „lime à ongles“ , tedy vášní k pilníčku na nehty, který byl vyroben z vyvřelé horniny – pemzy. Poté, co ostatní dámy tehdejší francouzské společnosti zaznamenaly kouzlo jejích perfektně tvarovaných nehtů, stal se pilník vyhledávaným produktem v celém Versailles. Pemza byla vytesána do tvaru tužky, která se následně používala na broušení a tvarování konečků nehtů. Výhodou tohoto nástroje bylo, že byl dlouhodobého charakteru. Služebná jej pouze ručně omyla a následně připravila na vanu pro další použití.
Vraťme se však zpět do jednadvacátého století. Pěkně upravené nehty jsou dnes více než kdy jindy považovány za vizitku každého člověka, přičemž toto tvrzení platí jak pro ženy, tak i pro muže. Klíčovým nástrojem, který nám umožní získat a zachovat požadovaný tvar nehtu je právě pilník, bez kterého se zkrátka nelze v manikúře obejít. Proč ale děláme z výběru správného pilníku takovou vědu, když zpilovat nehty je přece tak snadné? Zkuste si vzpomenout na tuto otázku poté, až dorazíte do specializované prodejny a zjistíte, že existuje celá řada pilníků různých velikostí, hrubostí, materiálů, barev a cen. Kde tedy začít? Který z pilníků je vhodný právě pro vás? Abyste si uměli odpovědět na položené otázky, je třeba správně pochopit rozdíly mezi jednotlivými druhy pilníků. Poté již budete vědět, jaký pilník zakoupit a jak o něj správně pečovat.
Mezi základní druhy pilníků se řadí:

Smirkový pilník na nehty

– pilník vyroben z lepenky, potažen smirkovým papírem. Tyto pilníky jsou spíše levné a obvykle na jedno použití. Často se dají pořídit v balíčku po několika kusech. Vyskytují se v různých hrubostech a barvách, přičemž čím vyšší číslo pilníku je, tím nižší hrubost má a je tedy jemnější. Pro použití na přírodní nehty doporučujeme hrubost od 180, 240, 320. Nehtové pilníky hrubostí 60, 80, 100 jsou vhodné pro opracování trvdších materiálů při tvorbě akrylových nebo gelových nehtů.
nehtove-studio

Kovový pilník na nehty

– tento pilník je potažen korundem. Vydrží déle než pilník smirkový, protože kov je materiál trvanlivějšího charakteru. Dá se použít několikrát, ale pozor, na vaše přírodní nehty může být příliš hrubý.

Skleněný pilník na nehty

– pilník, který je vyroben, jak název napovídá, z broušeného skla a patří, co se týče pořizovací ceny, k těm nejdražším. Napomáhá chránit nehty před štěpením a lámáním. Povrch skleného pilníku je mnohem jemnější než u pilníku kovového či smirkového. Novinkou jsou skleněné pilníky s drážkou. Tyto jsou i v celkově oblém provedění bezpečné pro děti.
sklenene-pilniky-ruzne

Co možná nevíte:
V roce 1997 začala společnost Blažek Glass jako první na světě vyrábět skleněné pilníky na nehty. Díky tomuto nápadu se skleněnými pilníky, který vznikl jen velkou náhodou, se tento tradiční český podnik zbavil dluhů v řádu čtyř desítek milionů korun.
Firma Blažek Glass se neustále rozvíjí a nezastavila se ani v dalších inovacích. Mezi novinky patří skleněný antibakteriální pilník, který díky speciálnímu roztoku oxidu titaničitého neroznáší bakterie a různé plísně. Ten začala firma iIntenzivně představovat. "Když vám plíseň zůstane na povrchu pilníku a vy ten pilník vystavíte slunečnímu záření, proběhne na povrchu fotokatalýza, která zničí zárodky. Je to výborná věc, i když obchodovatelně velmi obtížná, protože vrstvu nelze na pilníku vidět,". Je však možné zákazníkovi dodat všechna ověření a certifikáty, díky kterým patent opravdu funguje.

Co se týče barvy pilníku, tak ta na jeho funkci zpravildla nemá žádný vliv, proto si ji můžete vybrat zcela dle vlastních preferencí, stejně tak jako tvar pilníku. Zda vám bude více vyhovovat pilovat s pilníkem rovným, zahnutým, zkoseným, širokým či tenkým zjistíte po několika pokusech sama. Povrch pilníků na nehty je však kritérium zcela zásadní a pro výběr by mělo být rozhodující. Může se velmi lišit, brzy ale zjistíte, že každý povrch má své vlastní využití. Pokud potřebujete na příklad nehty zkrátit či odpilovat gelový nebo akrylový materiál z nehtu, využijete velmi hrubé pilníky (hrubosti 60/60, 80/80 či 100/100 – pilníky smirkové), pro drobné opravy či leštění nehtů slouží pilníky jemné (hrubost 100/180, 180/180, 180/240 a více, pro přírodní nehty především pilníky skleněné). Smirkové pilníky jsou nabízeny v mnoha hrubostech, na jednom pilníku pak můžete nalézt až čtyři různé hrubosti zároveň, které měníte tím, že pootočíte pilník tak, abyste pilovali jeho jinou částí. U skleněných pilníků se můžete také setkat s různými hrubostmi, obvykle jsou ale rozdíly tak malé, že si jich téměř nevšimnete. I kovové pilníky se ve svém povrchu liší, obecně lze ale říci, že jsou nejhrubší ze všech zmíněných pilníků. Jediné, čemu byste se měli při výběru správného pilníku vyhnout, je pořízení takového druhu, kterým byste se v průběhu pilování mohli zranit.

Péče o pilníky na nehty

Aby vám pilníky vydržely co nejdéle, je potřeba o ně správně pečovat. Základem všeho je, vyvarovat se půjčování vlastního pilníku svému okolí především z toho důvodu, že sdílením pilníků se mohou snadno přenášet různé kožní problémy. Pokud je pilník používán v kosmetickém salónu, měl by být po každé zákaznici dostatečně vydesinfikován či vyhozen. Pokud tedy využíváte těchto služeb, ujistěte se, že vaše kosmetické studio své nástroje skutečně sterilizuje.
S existencí tolika možností výběru se může zdát obtížné zvolit správný pilník na nehty. Důležité je, aby pilník byl k vašim nehtům šetrný a splnil svůj základní účel – piloval, brousil a leštil. Uchovávejte své pilníky v čistotě a pravidelně je vyměňujte. Co je ale ze všeho nejdůležitější? Radujte se ze svých upravených nehtů pokaždé, kdy svůj pilník použijete.