Máme tu mezi sebou workoholičky a workoholiky? Jistě ano. A co čokoholičky a čokoholiky? Tedy vášnivé milovníky čokolády. Vítejte i vy u nás v Nehtíku, protože uvidíte, že vášeň pro čokoládu nemusí nutně procházet jen žaludkem.
Čokoláda obsahuje vitaminy B1 a B2, polyfenoly, hořčík, fosfor a flavonoidy. V kakau je obsaženo více než 800 různých látek. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v roce 2012 vydal příznivý posudek ohledně pozitivního působení čokolády proti kardiovaskulárním nemocem. Četné vědecké studie ukázaly, že čokoláda má příznivý vliv na naše poznávací schopnosti.Čokoláda rovněž kladně působí na naši paměť. Jedna švédská studie dokonce prokázala, že týdenní konzumace 50 gramů čokolády u žen o 15 procent snižuje riziko mozkové příhody. Jiné výzkumy ukázaly, že pravidelná, ne však přílišná, konzumace čokolády snižuje riziko obezity. Její antioxidanty totiž regulují ukládání tuku a kompenzují kalorie, které s ní sníme. Musíme však dávat pozor na „zneužívání“ čokolády. Tato pochoutka totiž často neobsahuje jen kakao, ale i tuk a cukr. Proto se doporučuje jíst raději černou čokoládu, v níž je více než 70 procent kakaa. Podle nedávné americké studie přispívá flavanol obsažený v kakau ke zpomalení přirozeného ubývání paměti spojeného s věkem. (*)
Pravidlo, že chuť čokolády s vyšším podílem kakaa je více hořká, neplatí vždy. Její chuť ovlivňuje několik faktorů: pěstovaná odrůda, kvalita a kyselost půdy, nadmořská výška, postup fermentace či pražení. Pro kvalitu čokolády je rozhodující druh kakaových bobů a země původu. Na obalu oblíbené tabulky čokolády najdete například:
• Criollo – nejlepší boby pocházející z Ekvádoru, Mexika a Madagaskaru,
• Forastero – kakaovníky z amazonské nížiny,
• Trinitaria – boby původem z karibského ostrova Trinidad.
Je-li čokoláda vyrobena z kakaových bobů z jednoho regionu, farmy či plantáže, nazývá se Single Origin (obdobně jako u Single Malt whisky, která pochází z jediného druhu sladu a jejíž výroba probíhá v mateřské palírně).(**)
Největšími producenty čokolády na světě (za rok 2016) jsou Pobřeží slonoviny, Ghana nebo Indonésie. Jihoamerické státy následují až potom - překvapivě. Největší vývozci (za rok 2016) čokolády - také překvapivě - jsou Německo, Belgie, Holandsko a až o několik míst dále je teprve Švýcarsko. (***)
Víte, že návyk na čokoládu si můžete vypěstovat už za 21 dní? Tak raději opatrně!
Možná jste si už někdy dopřávali luxusní čokoládovou masáž. Během takové masáže se vaše pleť zbavuje vrásek, šupin a suché kůže, promastí se a vy se cítíte skvěle. Taková masáž ale není úplně levná, a tak si ji každý nemůže dopřát tak často, jak by chtěl. Pokud se ale chcete třeba každý den zahalit do vůně čokolády a hydratovat svoji pokožku, pak nepřehlédněte Vyživující tělové máslo s vůní čokolády. Obsahuje recepturu s obsahem extraktu z tmavé čokolády a pomeranče a bambuckého másla. A hlavně moc hezky voní. Jen si dávejte pozor na tu závislost, protože po každém namazání dostanete určitě chuť na kousek čokolády :-)
Co bychom to byli za hostitele, kdybychom vám nenabídli také kousek čokolády? Můžete vybírat mezi bílou, mléčnou nebo tmavou čokoládou. Všichni si jistě vyberete. Prostě oslavte Světový den čokolády - který se mimochodem koná tuto sobotu, tj. 7. července - čokoládovými nehty. Vybírejte z nabídky gel laků, barevných gelů nebo laků na nehty. V každé řadě najdete odstíny v barvách čokolády. A máme také glitry a různé další zdobení.
A protože je léto, opět připomínáme depilaci. A to i přes různé kampaně, které naopak propagují přírodní nohy, podpaží a tak ... To už ponecháme čistě na vás. Pokud volíte depilaci, pak vyzkoušejte třeba Vosk na depilaci s vůní bílé čokolády.
Tak a teď si pojďme vybrat opravdový kousek čokolády! Samozřejmě v naší fotogalerii čokoládových nehtů!
(**) http://fresh.iprima.cz/oslavte-mezinarodni-den-cokolady-jak-se-patri-vite-jaka-je-jeji-historie