Když se nehty zelenají

Mezi nehtařkami se tomu nejčastěji říká žabinec. Jsou to zelené skvrny na nehtech, které znamenají, že musíme zpozornět. Je to plíseň? Co s ní mám dělat? Pojďme se na to podívat více zblízka.

Jakmile u sebe nebo klientky, maminky nebo kamarádky spatříme jakýkoli náznak plísně nehtu, v první řadě je třeba zachovat klidnou hlavu. Pak je třeba hned začít jednat.

 plisen_1

Zelená skvrna na nehtu - je to plíseň?

Je-li skvrna pod gelovou modeláží, je třeba gel odstranit. Doporučujeme vzít si rukavice, roušku, jednorázový pilník, pomerančové dřívko (po akci se s nimi rozhodně rozloučíte) a gel odpilovat. Následně zkuste, zda zelená vrstva jde snadno opilovat také. Pokud ji snadno pilníkem odstraníte, jedná se opravdu nejspíš o tzv. žabinec, který vzniká tím, že se gel odchlípne a dostane se pod něj voda. Pokud je tento stav zachycen opravdu v prvopočátku, po důkladném ošetření nehtu protiplísňovým roztokem (antifungal, fungicidal solution) doporučujeme nechat nehet odpočívat, aplikovat 2 x denně protiplísňovou léčbu a když se cca do týdne žádná další skvrna neobjeví, můžete gelovou modeláž opět obnovit. Do té doby neaplikujte ani lak na nehty. Nehet musí dýchat.

Zabinec_plisen_na nehtu

V případě, že zelená skvrna nelze snadno odstranit a vypadá, že je vrostlá hlouběji do nehtu, okamžitě odešlete zákaznici ke kožnímu lékaři. Stejně tak, pokud jsou skvrny na nehtech žluté nebo hnědé až černé. Bude třeba nasadit protiplísňovou léčbu. Gelovou modeláž ji proveďte až po úplném uzdravení nehtu. V případě, že byste i třeba na její naléhání modeláž udělaly, můžete si způsobit problémy sama a i zákaznici zkomplikovat léčbu, která obvykle není složitá, pokud se odchytí včas.

Po jakémkoli pilování plísně vždy vyhoďte veškerý použitý jednorázový materiál, vydezinfikujte vaše pracoviště, vydezinfikujte všechny nástroje, které jste používala a vyperte použitý ručník nebo podložku i zástěru, případně oděv, ve kterém jste pracovala. Vydezinfikujte si ruce. To poslední, co ve svém salonu nebo i v domácím prostředí chcete, je plíseň. Víte, že u nás veškeré dezinfekční prostředky seženete na jedno kliknutí? Zkuste třeba naši záložku Desinfekce, kde najdete vše potřebné - tedy např. dezinfekci na ruce, dezinfekci na nástroje a dezinfekci univerzální.

dezinfekce-na-nastroje-se-sprejem-200-ml-tasha

Jak předcházet plísni?

Některé ženy jsou k plísním nehtů náchylnější. Může to být způsobeno třeba větším namáháním nehtů, častým máčením nehtů ve vodě (např. uklízečky, pomocnice v kuchyni) nebo užíváním léků, může se objevit u nemocných žen. I u normálně zdravých nehtů není od věci používat protiplísňové roztoky vždy, když provádíme nehtovou modeláž. Je to možná minuta práce navíc, ale vyplatí se. Stačí nanést velmi malé množství na každý nehet a i pod něj a je to hotové. Do UV lampy se nedává. S ostatními přípravky se nekříží. Jedno balení protiplísňového roztoku obvykle vydrží dlouho, a tak je to jedna z investic, které se vyplatí. Vyberte třeba Antifungal Solution - Protiplísňová fázi.

Pokud vás zajímá, jak si poradit s plísní na nehtech nohou, co je to chytrá houba a vše potřebné najdete v našem nedávném článku.

 plisen_2

U přípravy nehtů před gelovou modeláží neplatí, že komu se nelení, tomu se zelení

Plísni nehtů předejdeme vždy také správnou přípravou nehtu před samotnou modeláží. Není radno ji podceňovat, a tak když si zapamatujete, že pod gel nanesete 3 vrstvy - tj. dezinfekci, antifungal a přilnávač gelu - máte vyhráno. Dejte si práci s nanášením podkladového gelu - vždy zkontrolujte, že gel pokrývá celý nehet a po vytvrzení zkontrolujte, že gel správně přilnul. Pokud děláte doplnění nehtů a vidíte, že na nehtech jsou místa s odchlíplým gelem, vždy odpilujte a udělejte znovu. Nebudete tak riskovat právě vytvoření plísně, protože pod gel se snadno dostane voda a plíseň pak má ....  zelenou.

ecosuperstickuprava