Hody, hody, doprovody, dejte nehty malovaný!

Velikonoční neděli slavíme první neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoce jsou tedy svátkem pohyblivým a letos vyšly právě na konec března a začátek dubna. Prožijte společně s námi Velikonoce plné barev! Řídit se budeme velikonočním týdnem a začínáme kytičkami!

pexels-photo-372205

Pro připomenutí, jak vypadá velikonoční týden: 

Květná neděle - příjezd Ježíše do Jeruzaléma - začíná Svatý týden. Víte, proč květná? Podle palmových ratolestí, kterými lidé Ježíše vítali - u nás je nahrazujeme obvykle "kočičkami". 

Modré pondělí - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - je to poslední masopustní pondělí. Název je zřejmě odvozen od látky, která se ten den vyvěšovala v kostele. V tento den by se nemělo pracovat!

Žluté nebo šedé úterý - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - v domácnostech se obvykle uklízí

Škaredá nebo sazometná středa - nenáboženský název vycházející z lidových tradic - ten den se uklízelo, vymetaly se saze z komínů

Zelený čtvrtek - připomenutí poslední večeře Ježíše - je zdravé jíst něco zeleného, aby byl člověk zdravý po celý následující rok. Řílá se, že kdo se tento den ráno omyje ranní rosou, ten má pevné zdraví (a jistě i krásu) na následující rok rovněž zajištěno.

Velký pátek - připomínáme si den umučení Ježíše - pro křesťany to znamená přísný půst. Na Velký pátek se podle tradice otevírá země a vydává své poklady. V tento den se nemá nic půjčovat, ale ani darovat nebo prodávat. Na Velký pátek se nemá prát prádlo.

Bílá sobota - den pohřbení Ježíše a následně zmrtvýchvstání - v domácnostech se uklízí, pečou se mazance a velikonoční beránci, zdobí se vajíčka a také pletou pomlázky

Velikonoční neděle - Boží Hod Velikonoční - připomínáme si vzkříšení Ježíše a konec Svatého týdne

Velikonoční pondělí - Červené pondělí - pomlázka, velikonoční hodování - nenáboženská lidová tradice

 

Zdobíme vajíčka, malujeme nehty 

A co velikonoční symboly? Třeba zajíček a beránek. "Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták". (*). Tolik tedy k tomu, proč zajíček nosí vajíčka! A jak je to s beránkem? "V židovské tradici představoval beránek Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa." (*). Pokud se týká beránka, rozhodně bychom neměli zapomínat na jednu z tradic, která na Velikonoce nabádá k darování drobných dárků, a to proto, aby nás právě "nepokakal beránek" :-)

Další nás určitě napadne vajíčko - symbol nového života. V našich zeměpisných šířkách barvíme a zdobíme vajíčka uvařená, případně vyfouknutá a tvoříme kraslice. Vajíčka dávají děvčata klukům na Velikonoční - Červené pondělí - za vyšlehání pomlázkou. Vajíčka se zdobí nejrůznějšími technikami - od tradičních barvení přírodními barvami až po vyvrtávání motivů vrtačkou.

Paralela s nehty je tu jasná - v pondělí si je nabarvíme na modro. V úterý na žluto/šedo a ve středu jdeme do šedých až černých odstínů. Ve čtvrtek jsou jasnou volbou nehty zelené. V pátek přirozené, nenápadné a v sobotu bílé - takže třeba francouzskou manikúru. Na neděli barevné variace a na pondělí rozhodně červenou! K takovému barevnému tvoření ale nutně potřebujeme nové barevné laky na nehty a barevné gel laky a barevné gely na nehty.

velikonoce-rocklac

Pokud rádi zdobíte, nezapomeňte na Nehtíku sledovat nové vodolepky, samolepky a Konad destičky. Tento týden si pořiďte například Velikonoční samolepky na nehty - kuřátka - za 25 Kč.

samolepky-velikonoce-kuratka-m

 

Inspirace pro svoje velikonoční nehty si můžete nadělit v naší velikonoční fotogalerii.

 

 

 

(*) zdroj: https://velikonoce.nasesvatky.cz/tradice

foto: www.pexels.com